Artur Łaciak

Artur Łaciak urodził się 9 listopada 1973 roku w Krakowie. W rodzinie nie było piłkarskich tradycji, ale jeden z jego dalekich krewnych Antoni Łaciak był znanym skoczkiem narciarskim. Artur jako mały chłopiec trafił na trening do Hutnika, gdzie występował przez 7 lat. Przez kolejne 2 bronił barw Krakusa, po czym został powołany do wojska. Rozbrat z ligową piłką trwał aż 5 lat, w czasie których brał udział tylko w rozgrywkach halowych. W końcu zainteresowała się nim Wieczysta. W sezonie 1996/1997 grając tam wywalczył awans do IV ligi, dzięki zdystansowaniu w tabeli Proszowianki. Pół roku później był już zawodnikiem tego klubu. W Proszowiance zadebiutował w zremisowanym spotkaniu ligi okręgowej z krakowskim Borkiem 2:2. Pierwsze lata w Proszowiance Artura Łaciaka to pasmo sukcesów. W sezonie 1997/1998 świętował awans do IV ligi. Na tym poziomie rozgrywek był najlepszym bramkarzem sezonu. Jesienią popisał się kapitalną serią 600 kolejnych minut bez straty gola i obronił 3 rzuty karne. Rok później grał już w III lidze, gdzie w ciągu 5 lat tylko 2 rundy spędził na ławce rezerwowych. Jesienią 2000 trener Wojciech Stawowy postawił na Edwarda Ambrosiewicza, a wiosną 2004 Piotr Kocąb na Macieja Palczewskiego. Za najlepszy mecz w karierze uznaje zremisowany przez Proszowiankę pojedynek z Cracovią na jej terenie 1:1 w 2003 roku. Bramkarzem był niemal od zawsze. Na jednym z pierwszych treningów w Hutniku nie pojawił się bramkarz i postanowił zastąpić go między słupkami. Dwa mecze III – ligowe i jeden pucharowy zagrał jako zawodnik z pola. Pod koniec rundy jesiennej sezonu 2003/2004 został w trybie awaryjnym grającym trenerem Proszowianki. Debiutował w tej roli w przegranym w Staszowie meczu z Pogonią 0:1. Prowadził jeszcze zespół w 2 meczach, lecz bez punktu. Kolejny taki przypadek nastąpił na wiosnę 2006 roku, gdy musiał objąć schedę po Czesławie Paliku, który przeniósł się do Garbarnii. Zaczął obiecująco od remisu 0:0 nas stadionie właśnie Garbarnii. Później szło już jednak znacznie gorzej: w całej rundzie pod wodzą trenera Łaciaka Proszowianka zdobyła zaledwie 4 punkty, remisując 1 mecz (z Garbarnią) i 1 wygrywając na dodatek jeszcze walkowerem z Clepardią (normalnie było 2:2), a już całkowitą kompromitacją była porażka na własnym boisku ze Słomniczanką 0:5 i oddanie meczu walkowerem Bolesławowi Bukowno. Po tym sezonie KS Proszowianka została poddana w stan upadłości i Łaciak opuścił klub, w którym rozegrał w sumie 206 ligowych meczów. Odszedł do Garbarnii, gdzie był jednak tylko rezerwowym. Pół roku później przeniósł się do Sokoła Kocmyrzów, gdzie miał być grającym trenerem. Do tego jednak nie doszło i musiał sobie szukać kolejnego klubu, którym były LKS Mogilany gdzie trenerem był wówczas Jan Cyniewski. W LKS Mogilany rozegrał w sumie 41 spotkań. W czerwcu 2008 roku w tym klubie postanowił zakończyć swoją karierę piłkarską.

Dane personalne:

Artur Łaciak

Data urodzenia: 9 listopad 1973 (Kraków)

Wzrost: 177 cm

Waga: 76 kg

Przydomek: Łata

Kluby: Hutnik Kraków, Krakus Kraków, Wieczysta Kraków, Proszowianka, Sokół Kocmyrzów, LKS Mogilany

Debiut w Proszowiance: 29 marca 1998 w meczu V ligi z Borkiem (2:2)

W ciągu 6 lat gry w Proszowiance rozegrał 206 ligowych meczów, w tym 118 w III lidze

Proszowianka Proszowice - Przemsza Klucze 3:3 (9.10.2011)