Henryk Pomykalski

Zdjęcie z pożegnalnego występu Henryka Pomykalskiego, w którym Proszowianka zmierzyła się z Hutnikiem Trzebinia. Nestor zespołu stoi w środku z pamiątkowym pucharem.

Jedna z najbarwniejszych postaci w historii Proszowianki. Przez kilkanascie lat bronił jej barw jako piłkarz. Dzięki jego zapiskom udało się ocalić od zapomnienia duży fragment dziejów klubu.
Młodsi kibice zapewne rzadko kojarzyli postać starszego mężczyzny w okularach, przechadzajacego się po osiedlu Partyzantów w towarzystwie kudłatego psa o imieniu Sylwek (ochrzczono go tak, ponieważ został znaleziony w sylwestra) z futbolem. W ostatnich latach chodził już z pewnym trudem, często przysiadajac. Dwadziescia lat uganiania się za piłka odcisnęło swój slad.
W Proszowiance zaczał grać w 1954 roku jeszcze jako uczeń Liceum Ogólnokształcacego. Zaczynał jako napastnik. Gdy był uczniem trzyletniej policealnej szkoły budowlanej w Warszawie (potem przez wiele lat pracował jako budowlaniec), występował w trzecioligowej Warszawiance. Grał tam w jednym zespole z Jackiem Gmochem, pózniejszym trenerem reprezentacji narodowej. W czasie odbywania służby wojskowej występował w Lechii Szczecinek. Prasowe wycinki z tamtych czasów skrzętnie gromadził i przechowywał. W wielkim pudle sasiadowały z pamiatkami z okresu gry w Proszowiance, do której wrócił w roku 1965. Sporo starych fotografii, ale przede wszystkim zeszyty, w których przez kilkanascie lat skrupulatnie zapisywał każdy mecz, każda bramkę i każdy skład.
Była też druga kronika, pamiętnik maturzysty, ucznia proszowickiego liceum, która mogli przeczytać tylko nieliczni. Zapis codziennego życia w miescie u schyłku lat 50. Czasów, gdy okolice dzisiejszego skrzyżowania ulicy Krakowskiej i Kosynierów nosiły miano "końca", gdy języka rosyjskiego w Liceum Ogólnokształcacym uczył "Batiar" (pseudonim Władysława Nagrodzkiego), a po szkole chodziło się z kolegami "na tory". Pamiętnik pisany językiem prostym i żywym, bez upiększeń i owijania w bawełnę. "Już o trzeciej nad ranem przebudziłem się i drzemałem aż do piątej. Wreszcie ojciec obudził mnie. Szybko ubrałem się i walę do PKS-u. Tam spotykam już cała drużynę naszego LZS-u wraz z kierownictwem. O godzinie 5.20 następuje odjazd do Krakowa. W PKS-ie profesor Nagrodzki dał mi pozwoleństwo na palenie papierosów, więc kurzę jeden za drugim. W Krakowie idziemy do baru, gdzie jemy sniadanie. Po sniadaniu idę do koscioła na mszę, gdyż pierwszy pociag do Tarnowa mamy za półtorej godziny. W pociagu był tłok jak cholera, więc jedziemy na stojaco" - pisał prawie pół wieku temu, wspominajac jeden z wyjazdów na mecz.
Po raz ostatni zagrał w Proszowiance w czerwcu 1974 roku. W ostatnich latach rzadko zagladał na stadion.

Zmarł w 2004 roku w wieku 65 lat. W ostatniej drodze towarzyszyli mu członkowie najbliższej rodziny, sąsiedzi i znajomi, między którymi była spora grupa kolegów z boiska. Na klubowym sztandarze powiewała czarna wstęga.

Proszowianka - Spartak Wielkanoc - Gołcza 2:0 (11.4.2009)